Antidepresiva a moje zkušenosti

Krásný den,

dnes bych se s vámi chtěla podělit o zkušenosti s různými antidepresivy, které jsem během 8 let užívala. Předem bych chtěla zmínit, že každý z nás je jiný a na každého budou tyto léky účinkovat jinak. Tudíž pokud jsem u některých pociťovala nějaké vedlejší příznaky, neznamená to, že to tak budete mít vy také. 🙂

Takže, každý z nás již jistě o antidepresivech slyšel, ale na jakém principu konkrétně fungují?

Zvyšují dostupnost neurotransmiterů, což jsou molekuly, které přenášejí informace mezi jednotlivými buňkami. Neurotransmitery poté ovlivňují naší náladu.

Antidepresiva se dělí na následující skupiny:

  • SSRI – selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu – „zabraňují tomu, aby byl serotonin přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství serotoninu“; používají se k léčbě deprese a úzkostných poruch
  • SNRI – inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu – „cíleně blokují zpětné přepravování serotoninu a noradrenalinu do nervových buněk (neuronů); duálně působící antidepresiva“ – předepisují se k léčbě těžkých depresí
  • NDRI – inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu – tato antidepresiva „cíleně blokují zpětné přepravování noradrenalinu a dopaminu do nervových buněk (neuronů)“; využívají se k léčbě deprese
  • agomelatin – agonisté melatoninových receptorů a antagonisté 5-HT2C receptorů – „agonisté melatoninových receptorů často způsobují ospalost; agomelatin navíc blokuje 5-HT2C receptory a má proto antidepresivní účinky“; předepisuje se k léčbě deprese a při poruchách spánku
  • antagonisté alfa-2-adrenergních receptorů – „u nervových buněk blokují noradrenalinové receptory (tzn. místa, kam se za normálních okolností váže neurotransmiter noradrenalin) a současně zvyšují sekreci noradrenalinu“; předepisují se u depresí, které se vyznačují zejména vnitřním neklidem nebo poruchami spánku
  • neselektivní inhibitory zpětného vychytávání monoaminů – „do této skupiny léků se řadí tzv. tricyklická antidepresiva; dnes to již nejsou léky první volby, neboť existují jiná antidepresiva, která působí cíleněji (např. SSRI, viz výše)“; používají se u jedinců, u kterých nezabírají selektivní léky, nebo u opravdu těžkých depresí
  • lithium – „mechanismus účinku lithiových iontů nebyl dodnes přesně objasněn“. U lithia je důležité, aby lékař hlídal jeho hladinu ve vaší krvi, jelikož lithium může být ve větším množství toxické a může být opravdu vážné vedlejší účinky. Psychiatři jej předepisují zejména při léčbě maniodeprese a bipolární poruchy.

Co je však důležité zmínit, je to, že většina antidepresiv nezabírá ihned, pokud se nejedná o tzv. benzodiazepiny, které přinášejí okamžitou úlevu. Proto je třeba vyčkat minimálně 14 dní, případně i měsíc, abychom pocítili nějaké viditelné účinky. Nestrachujte se proto, že se vaše nálada ihned nestabilizovala, i sami lékaři doporučují počkat, než se dohodnete eventuálně na výměně za jiný druh antidepresiv. Je možné, že na váš problém konkrétní antidepresiva opravdu neúčinkují, ale je opravdu brzy toto konstatovat po pár dnech užívání. Nikdy, ale opravdu nikdy nevysazujte antidepresiva bez dohledu odborníka, vše s ním předem konzultujte. Jak vaše obavy, tak případné vedlejší účinky. Po okamžitém vysazení bez snižování dávek může dojít k „propadu“ nálady a v nejhorším případě k myšlenkám či pokusu o sebevraždu.

Které antidepresiva jsem tedy užívala já?

  1. Elicea 10 – 20 mg – účinná látka: escitalopram. Tyto léky mi předepsala moje psychiatrička v r. 2013 k léčbě sociální fóbie a postraumatického syndromu. Brala jsem je celkem skoro 8 let, poté jsem měla pauzu 1 rok a nyní je opět užívám. Hodně mi pomohly ve zvládání stresových situací a zejména k potlačení strachu v sociálních interakcích – jak v zaměstnání, tak například při zkouškách na VŠ. Po dobu dřívějšího užívání jsem nezpozorovala žádné výrazné vedlejší účinky, nyní po krátké pauze jsem zaznamenala akorát častější nutkání na wc a to i během noci.
  2. Mirtazapin 15 mg účinná látka: mirtazapinum. Byl mi předepsaný při mé prvotní hospitalizaci v r. 2015 na postraumatický stres a deprese. Ačkoliv jsem cítila jisté zklidnění, tak jsem bohužel nebyla schopná s ním normálně fungovat. Byla jsem neustále ospalá a měla jsem dost nehezké noční můry, ze kterých se mi často nedařilo vzbudit. Po 14 dnech jsem tak musela vysazovat.
    Dozvěděla jsem se také, že se často předepisuje dívkám s poruchou příjmu potravy, jelikož je po něm větší chuť k jídlu, což jsem pociťovala za tu krátkou dobu i já.
  3. Xanax 0,25 mgúčinná látka: alprazolam. Užívala jsem jej na úzkosti a záchvaty paniky. Pomáhal mi, ale bohužel postupem času jsem si na něj vytvořila jistou toleranci, takže už jsem účinky nepociťovala tak, jak předtím. Později mi byl psychiatričkou vyměněn za Lexaurin.
  4. Lexaurin 1,5 – 3 mgúčinná látka: bromazepam. Na zvládání úzkostných stavů či na spaní fungoval velmi dobře, žádné vedlejší účinky jsem nepozorovala. Bohužel byly doby, kdy jsem bez něj nemohla fungovat a brala ho opravdu denně. Jedná se o opravdu velmi návykový lék, pokud si nedáváte pozor. V případě, že na sobě pociťujete, že bez něj nedokážete být a navíc ještě zvyšujete dávky, je dobré se obrátit na odborníka a tento problém řešit. Léky z této skupiny opravdu není vhodné užívat denně po dlouhou dobu, slouží jen ke krátkodobé úlevě.
  5. Risperidon 1 mgúčinná látka: risperidonum. Jedná se o antipsychotikum, psychiatrička mi jej napsala v době, kdy u mě vyslovila podezření na hraniční poruchu osobnosti. Primárně se však tento lék používá k léčbě schizofrenie, mánií a bipolární poruchy. Užívala jsem jej velmi krátce (měsíc) a to sice z důvodu nežádoucích účinků – obtížné koordinace pohybů, zmatenosti, motání hlavy, které se projevily již po tak krátkém užívání.
  6. Pregabalin 75 mg – 150 mgúčinná látka: pregabalinum. byl mi předepsaný ke zmírnění úzkostí v kombinaci s Eliceou a Lexaurinem. Ačkoliv jsem po něm cítila jisté zlepšení nálady a byla jsem i produktivnější, tak se u mě bohužel vyskytly také vedlejší účinky a to ve formě špatné artikulace, zadrhávání a koktání. Z tohoto důvodu jsem je musela přestat užívat a tyto problémy poté přetrvávaly ještě několik měsíců po vysazení. Ve svém okolí však znám spoustu lidí, kterým Pregabalin opravdu pomohl a žádné výraznější vedlejší účinky nepociťovali. Tento lék můžete znát také pod jiným označením – Lyrica.
  7. Guajacuran 200 mgúčinná látka: guafenesium. Jedná se o volně prodejný lék, který se využívá ke zmírnění úzkostí, ale také na bolesti zad. Je pravda, že uklidní, ale opět jsem po něm stále jen spala a nedokážu si představit, že bych při jeho užívání chodila běžně do práce nebo měla být nějak produktivní. Na uvolnění je určitě skvělý, ale v situacích, kdy se vyžaduje pozornost (například při zkoušce nebo na jízdách v autoškole) bych jej opravdu nebrala.
  8. Trittico AC 75 mg + Prolong 75 mgúčinná látka: trazodoni hydrochloridum. Oba druhy jsem měla předepsané ke zmírnění úzkosti a pro lepší spánek. S klasickým Tritticem AC nemám nejlepší zkušenosti, měla jsem po něm syndrom neklidných nohou a bohužel mi nepomohl k lepšímu spánku, spíše naopak. Oproti tomu Trittico Prolong už jsem snášela dobře, ale na spánek mi opět nepomohlo, byla jsem po něm spíš více nabuzená a ráno jsem měla problém se vzbudit včas. Takže opačný efekt. Mělo by se brát tři hodiny před plánovaným spánkem, což jsem dodržovala, ale bohužel.
  9. Atarax 25 mg účinná látka: hydroxyzini dihydrodrochloridum. V současnosti jej mám předepsaný na zklidnění při úzkostech a panických záchvatech. Svou bývalou lékařku jsem o něj požádala, neboť jsem chtěla nějakou jednorázovou náhradu za Xanax či Lexaurin, ale nechtěla jsem žádné léky ze skupiny benzodiazepinů kvůli možné závislosti. Opravdu mě překvapilo, že se podává i dětem od 6 let a má oproti jiným „uklidňovákům“ méně nežádoucích účinků. Jsem s ním spokojená, při panických epizodách opravdu pomůže a příjemně zklidní. Beru jej jednou za čas, když je opravdu zle. 🙂
  10. Agomelatin 50 mgúčinná látka: agomelatinum. Užívám v současnosti od 4/2021 na lepší spánek a jsem s ním opravdu spokojená. Cítím příjemné zklidnění, usnu v podstatě do několika minut a ráno nemám problém se vstáváním. Tento lék mi tedy opravdu sedl.
    V příbalovém letáku se uvádí, že je určen k léčbě depresí a poruch nálady, které zasahují do každodenního života (hluboký smutek, pocit bezcennosti, ztráta zájmu o oblíbené činnosti, poruchy spánku, pocit vlastní zpomalenosti, pocity úzkosti, změny tělesné hmotnosti). V tomto ohledu ještě žádnou větší změnu nepociťuji, ačkoli je pravda, že jsem zpočátku brala 25 mg a nyní mám nově předepsáno 50 mg (od 6/2021), tudíž je možné, že se po zvednutí účinky ještě projeví. 🙂

Abych to závěrem nějak shrnula – v současnosti tedy užívám Eliceu 10 mg, Agomelatin 50 mg a nárazově Atarax 25 mg. Tahle kombinace mi sedla ze všech vyzkoušených úplně nejlépe. Ačkoliv jsem se k antidepresivům nechtěla vrátit, někdy jsou v životě situace, kdy jsou člověku dobrou berličkou a pomůžou mu zvládat nepříjemné situace. Samozřejmě se nespoléhám pouze na léky, ale také pravidelně navštěvuji psychoterapeutická sezení a snažím se tak na sobě pracovat.

Určitě se nenechte vykolejit tím, že se někdo o antidepresivech vyjadřuje například tak, „že by je v životě nebral, protože je berou jen slaboši nebo pohodlní lidé, pro které je jednoduší si nechat napsat prášky“. Není to tak! Každý z nás totiž jistě ví, kolik to chtělo odvahy se svou nemocí začít něco dělat. A na to si vzpomeňte vždy, když o sobě začnete pochybovat. 😉

Budu velmi ráda, pokud se se mnou v komentářích podělíte i o vaše zkušenosti. Nemusí jít přímo o antidepresiva jako taková, ale i o různé přírodní doplňky, které vám pomohly. 🙂 Předem moc děkuji!

Hanka

_______________________________________________________________________________________________

Zdroje:

  1. https://www.prolekare.cz/tema/deprese-uzkost/detail/antidepresiva-skupiny-ssri-v-rukach-praktickeho-lekare-6685
  2. https://www.nzip.cz/clanek/685-deprese-leky-a-psychoterapie
  3. http://www.remedia.cz/Okruhy-temat/Psychiatrie/Dualne-pusobici-antidepresiva/8-1n-h6.magarticle.aspx
„V r. 2012 mi byla diagnostikována sociální fóbie a panické úzkostné stavy. Později porucha přizpůsobení - neadekvátní reakce na těžký stres. Potýkala jsem se také s problémem závislosti na alkoholu, absolovala jsem ústavní léčbu a nyní abstinuji. V jedné chvíli jsem se ocitla na úplném dně. Rozhodla jsem se však bojovat, abych mohla předat dál své zkušenosti, a pomoci tak lidem, kteří  jsou teprve na začátku své cesty v boji s duševním onemocněním či závislostí." Můj příběh si můžete přečíst zde>>
Komentáře
  1. Visit Home Page napsal:

    „Very good blog post. I definitely appreciate this site. Continue the good work!
    }“ visit the following internet page

  2. Elea napsal:

    Mam zkusenosti s vice ako polovinou leku, o kterych pisete. Mam jeste dobrou zkusenost s volne prodejnymi leky neboli doplnky stravy – hypnox, persen forte nebo novopasit.

    • Hanka napsal:

      Zdravím, od zítra mám začít místo Neurolu brát Atarax, jako vždy mám při změně léků nebo jejich dávky strach, jak budu reagovat.
      Beru už 4 týdny nově Citalec a na večer Trittico, abych usnula.
      Tak uvidime, je to poprvé, co jsem na AD sáhla a fandím si, ze mi to zabere a pomůže! Guajacuran jsem brala, jen hodně uvolňuje svalstvo, takže by se při jeho užívání nemělo zvedat nic těžkého apod. ‍♀️

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.